Služba České kanceláře pojistitelů

            Ačkoliv je povinné ručení dané ze zákona a jeho průměrná cena dosahuje necelých 2 800 Kč, stále v České republice jezdí až 130 000 vozidel bez povinného ručení. Ty ročně způsobí škody za stovky milionů korun. Nejvíce nepojištěných škod vzniká na severu Čech, nejméně naopak na Vysočině, ukázala to analýza České kanceláře pojistitelů. Někteří lidé si pojištění nezřídí úmyslně, jindy hraje roli nepozornost či opomenutí. Důsledky jsou však stejné. V případě, že majitel nepojištěného auta způsobí škodu, čekají ho nemalé výdaje spojené s úhradou škod.
 značka stop
Kdo platí nepojištěné škody?
 
·         Česká kancelář pojistitelů je zřízena zákonem a plní roli garanta při dopravní nehodě, kdy je viníkem řidič v nepojištěném vozidle.
·         Z garančního fondu totiž zajistí, že bude poškozený skutečně odškodněn v plné výši, i pokud bude škoda velmi vysoká.
·         Do garančního fondu přispívají dnes pojišťovny z vybraného pojistného na povinném ručení a tak vlastně nepřímo přispívají všichni pojištění motoristé.
·         Česká kancelář pojistitelů doporučuje všem řidičům, aby si nejpozději koncem roku znovu zkontrolovali, zda mají své vozidlo řádně pojištěno. Pro kontrolu lze použít aplikaci ČKP.
dopravní nehoda
 
Jak si ověřit, že máte řádně pojištěné vozidlo?
 
·         Zkontrolujte si nejdříve, zda u své pojišťovny máte vůbec platnou smlouvu. Pro rychlé ověření je možné použít vyhledávač na stránkách ČPK.
·         Pokud jste si jisti, že máte vozidlo pojištěno a na vyhledávači ČPK se vám přesto zobrazuje vaše auto jako nepojištěné, kontaktujte vaší pojišťovnu, ověřte si informace přímo u ní, nebo s ní opravte neúplné údaje v ní obsažené.
podpis smlouvy
·         Dále si ověřte na registru vozidel, zda na sebe nemáte registrováno nějaké starší vozidlo, pokud ano, je potřeba ho pojistit nebo vyřadit z provozu nebo dokončit jeho převod.
·         Pokud máte na sebe psané vozidlo, které nepoužíváte a nechcete platit povinné ručení, je potřebné, aby bylo vřazeno z provozu na registru vozidel.

Plast a výroba

© 2024 Holotin All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.