Tajemné hory

Tajemné, magické hory. Jsou i u nás. A i když to nejsou několikatisícoví velikáni, jejich kouzlo je obrovské. Přinášíme pár informací o těch nejznámějších v naší zemi. Udělejte si na některou zajímavý výlet. Nebo zpestřete její návštěvou vaši tuzemskou dovolenou!

smrkový les 

Blaník

Nachází se uprostřed Vlašimské pahorkatiny. Podle Jiráskových pověstí v této hoře spí blaničtí rytíři. A až bude českému národu nejhůř, vzbudí se a vyjedou na pomoc. Zažeňte špatné myšlenky typu „zatím nevyjeli, tak nejhůř teprve bude“ a zajděte si vyčistit hlavu na místní rozhlednu. Prohlédnout si můžete také rozvaliny středověkého hradu. Zkuste vyzkoušet jestli platí další legenda z tohoto místa. Ta praví, že zde plyne jinak čas. Že zatímco na hoře prožijete jeden den, mimo ni uplyne celý rok.

 

Říp

Najdete ho blízko Roudnice nad Labem. Sem by se měl každý Čech podívat alespoň jednou za život. Je jak  známo spjat s praotcem Čechem, který na něj vystoupal se svými soukmenovci. Při pohledu z něj pak přijal zemi kolem za svůj nový domov. Prohlédnout si zde můžete románskou rotundu. Zvláštní je toto místo také tím, že se zde poněkud podivně chová kompas. Je to dáno prý vyšším obsahem magnetovce v okolí, ale kdo ví?

 zasněžená krajina

Křížová hora

Na cestu k ní vyrážejí hlavně lidé toužící po uzdravení. Poutním místem je od 18. století a najdete ji v Lužických horách. V minulosti se zde údajně mnozí nemocní skutečně dočkali zázračného uzdravení. Zdejší pramen je prý skutečně léčivý.

 

Hostýn

Další vrchem plným kouzel je Hostýn. Tyčí se u Bystřice pod Hostýnem. Ve 13. století, kdy na naše území podnikali nájezdy Tataři, místní lidé se zde schovávali. Byl zde nedostatek vody. Modlili se tedy k Matce Boží o pomoc. Ta přišla v podobě pramenu čiré vody. Prohlédnout si zde můžete pozůstatky pravěkého osídlení i novou větrnou elektrárnu.

 

Radhošť

Tak ten zkrášluje Beskydy, v okrese Ústí nad Orlicí. Dle pověstí na této hoře sídlil slovanský bůh Radegast. Bůh války, vítěství, slunce. Staří Slované se zde k němu modlili a přinášeli mu oběti. Dle pověstí je zde podzemní chrám. Něco na nich asi bude, existuje zde rozsáhlý komplex podzemních chodeb, průchodný ještě v 18. století.

© 2024 Holotin All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.