Pomelo jako vitamínová bomba

Pomelo pochází z jihovýchodní Asie. Přesné místo původu by mohla být oblast Malajsie, Thajska a Indonésie, kde se právě pomelo pěstuje a také zde volně roste. Pomelo je známé také jako šedok, což pochází z anglického shaddock. Tento název se přisuzuje, pomelu podle jména anglického kapitána Shaddocka, který semínka pomela přivezl v sedmnáctém století našeho letopočtu z malajského souostroví na Barbados. Je to citrusový strom, který dorůstá do výšky až patnácti metrů. Květy má strom pomelo v bílé barvě, ale někdy mohou být i dožluta. Plod je citrusový, a je to vůbec největší citrus na světě. Veliké pomelo může dosahovat v průměru až padesáti centimetrů. Pomelo je bohatým zdrojem účinných látek. Z toho jsou důležité především:
·         vitamín C
·         vlákninu
·         draslík
·         železo
pomelo na stromě

Běžně se u nás konzumují plody pomela, ale léčivé účinky jsou přisuzovány také květům, semenům a dokonce i kůře. V čínském léčitelství existuje spousta léčivých přípravků, které jsou vyrobeny ze semen, květu, kůry pomela, ale i pomela samotného nakrájeného na plátky a vysušeného. Tyto léčebné přípravky se užívají k léčbě kašle, otoků, pro usnadnění trávení. Zároveň pomáhají při kocovině a intoxikaci alkoholem.
rozkrájené citrusy

Jaké jsou léčivé účinky pomela

·         Snižuje vysokou hladinu cholesterolu.
·         Působí preventivně proti srdečním onemocněním.
·         Pozitivně působí při anémii neboli chudokrevnosti.
·         Napomáhá vstřebávat železo.
·         Patří mezi antioxidanty.
·         Odstraňuje volné radikály.
·         Zlepšuje trávení.
·         Působí jako prevence proti nachlazení a chřipce.
·         Uvolňuje zahleněné dýchací cesty.
·         Napomáhá při dietách.
·         Dokáže pomoci i s kocovinou.
salát s ořechy

Využití pomela v kuchyni

Pomelo je nejlépe vhodné konzumovat syrové a čerstvé.  Chutí nejvíce připomíná grapefruit. Doporučuje se z pomela připravit si pomelový džus, nebo i marmeládu. Využít jej ale také můžeme při přípravě nejrůznějších ovocných salátů.

Zázvor

© 2024 Holotin All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.