E-knihy: výhody a nevýhody

E-book je elektronická podoba knihy, která umožňuje uživateli číst z obrazovky svého telefonu, tabletu, počítače nebo čtečky. Ačkoliv si virtuální knihy získávají mezi čtenáři stále větší oblibu, najdou se i takoví, co elektronickou podobu knih rezolutně odmítají a raději by přestali číst docela. Jaké má tato moderní technologie výhody a mohly by převažovat nad nevýhodami?
ebook na knize
Výhody
Jednou z největších výhod e-knih je bezesporu dostupnost. Zakoupit elektronickou knihu je možné takřka z jakéhokoliv místa na planetě, kde je k dispozici internet, po platbě bývá ihned zpřístupněna kupujícímu, který se může následně pustit do četby. V porovnání s nákupem fyzické knihy, kde musí čtenář čekat na odeslání a následné doručení, je převaha e-booku jasná. Podobně se dá mluvit i o půjčování e-knih, které dostupností opět předčí půjčování knih z knihovny.
E-kniha je v porovnání se svým fyzickým protějškem bezpochyby i ekologičtější, neboť není třeba kácet lesy na výrobu papíru. S tím souvisí i nesporná výhoda snazšího ukládání knih. Zatímco fyzická kniha zabírá spoustu místa v knihovně, což může pro vášnivého čtenáře bydlícího v malém bytu představovat problém, e-book zabírá pouze nepatrné množství paměti na zařízení. Tím jsou také daleko lépe přenosné.
nabíjecí kabel mezi knihami
Nevýhody
Některým čtenářům četba z displeje nemusí vyhovovat, protože může rychleji unavit oči a dlouhodobě způsobit i zhoršení zraku. Kromě toho může být i nepohodlná, pokud dotyčnému vadí velikost displeje či poloha zařízení, což může vést k menšímu komfortu a celkově zkaženému požitku z četby. Fyzická kniha má také typické vlastnosti, například vůni, která může některým náruživým čtenářům v elektronické podobě chybět.
Jak se rozhodnout?
Využívání nebo nevyužívání e-booku spočívá na osobní preferenci každého uživatele, který by měl vyzkoušet obě varianty a rozhodnout se, kterou preferuje.

© 2020 Holotin All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.