Používáte elektrický kartáček?

Kartáčky k čištění zubů podobné těm dnešním začali používat Číňané v 15. století. K čištění sloužily štětiny zvířat, držadlo bylo vyrobeno z kosti. Protože je člověk tvor pohodlný, začalo se uvažovat nad tím, že by se čištění zubů dalo provozovat bez pohybů ruky.
Ale první vynález takového pomocníka byl určen lidem, kteří rukama bohužel hýbat nemohli. Pacientům s tělesným postižením. Byl vyroben v roce 1939 ve Švýcarsku. Moc se ale nepoužíval. Vzhledem k příliš velkému a těžkému motoru (vážil několik kilogramů) nebyl moc praktický. Elektrický kartáček, který je použitelný v praktickém životě, začal být vyráběn a zdokonalován v osmdesátých letech 20. století. Dnes je to pomocník, který je přínosný nejen pacientům s postižním, ale i nám všem, kterým tato varianta prostě více vyhovuje.
 štětinky kartáčku
Dnešní elektrické kartáčky můžeme rozdělit do pěti základních skupin. Hlavním kritériem je při tom způsob, kterým se pohybuje jejich hlavice.
·        pohyb do stran (tzv. side – to – side)
·        pohyb cirkulární
·        pohyb za pomoci ultrazvukových vibrací (tzv. ultra – sonic – vibration)
·        pohyb rotačně – oscilační (hlava s vlákny rotuje a současně se pohybuje i dopředu a dozadu)
·        rotační pohyb svazečků vláken (rotují různými směry, tzv. counter oscillation)
 dva kartáčky na zuby
Pro koho je vhodný?
Elektrický zubní kartáček neprovádí čištění našich zubů výrazně lépe než ten klasický. Je to jedna z možných alternativ. A některé lidi tento způsob více motivuje k činnosti, která pro ně jinak není zábavná. To platí především v případě malých dětí. Dále se hodí lidem, kteří jsou z nějakého důvodu „méně šikovní“. To se týká lidí starších, nemocných, postižených a samozřejmě také malých dětí. Pak ho raději k čištění svého chrupu používají lidé, kteří mají zkrátka pocit, že je tato činnost s ním účinnější a rychlejší. Odborníci jeho použití také doporučují lidem, kteří nosí rovnátka.
 
Pro koho se nehodí?
U elektrického zubního kartáčku je ta nevýhoda, že je při čištění horší kontrola jemných pohybů. Zkrátka si můžeme snadněji poranit dásně. Nehodí se tedy pro ty z nás, kteří mají paradontózu, problém s krvácením dásní, obnaženými krčky, vyšší citlivostí zubů a jejich viklavostí.

© 2024 Holotin All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.