Jak významný je Harley-Davidson a proč je terčem obchodní války?

Společnost se stala jedním z cílů nedávných tarifů Evropské unie a nyní se zdá být ne prezidentově černé listině. V pozdních sedmdesátých letech měl tento motocyklový gigant velké problémy. Motocykly tohoto výrobce poklesly na kvalitě a v Americe se ve velkém začaly prosazovat japonské značky. Podíl na americkém trhu tak klesnul z 75% na počátku 70. let až na pouhých 25% na počátku let 80.
muž s harley davidson.jpg
Situace byla tak neúnosná, až skupina manažerů společnosti Harley, vedená generálním ředitelem Vaughnem Bealsem, odkoupila společnost od tehdejšího AMF v roce 1981. Tím zahájili ambiciózní plán na změnu strategie. Snižovali pracovní sílu, zlepšovali kvalitu a v roce 1983 byly zvýšeny sazby na 45% motocyklů přicházejících do Ameriky díky prezidentovi Ronaldu Reaganovi. To byl moment, který dokázal zpomalit vývoj japonských výrobců motocyklů. V této době se pokračovalo v návratu na výsluní, až společnost dokázala získat téměř 50% podílu na americkém trhu. Nezměrnou pomoc zaznamenalo i oslovení Komise pro mezinárodní obchod a pomoc se zahraniční konkurencí.
Od roku 2014 má Harley na americkém trhu podíl 35%, což je vzhledem k ostatním výrobcům obrovské číslo. Jeho prodeje však spadly a celosvětový prodej klesl z více než 260 000 kusů v roce 2018 na méně než 243 000 v roce 2017. Pro zajímavost, Honda v tom samém roce prodala více než 17,6 milionu motocyklů.
harley davidson značka.jpg
Tarify Evropské unie vyvíjejí na společnost velký tlak. Buď budou muset převádět náklady, neboť motocykly budou ještě dražší ve srovnání s konkurencí, nebo budou muset absorbovat své náklady a snížit tak své ziskové marže. Aby to bylo možné, mohl by Harley obejít obcházení sazeb tím, že přesune výrobu mimo USA. A to je to, co rozčililo prezidenta Trumpa. Okamžitě po zjištění tohoto prohlášení odeslal tweet ohledně toho, že jeho administrace nebude pracovat se společnostmi, kteří utíkají mimo kontinent.
                                                                                  

© 2024 Holotin All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.